Z dniem 1 stycznia 2005 r. w trybie art. 6 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej na organy administracji publicznej nałożono obowiązek publikowania na stronach Biuletynu Informacji Publicznej między innymi informacji na temat udzielonej pomocy publicznej.
Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej określa postępowanie w sprawach dotyczących pomocy państwa spełniającej jednocześnie przesłanki zawarte w art. 87 ust. 1 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej t.j.:
- musi być udzielana przez państwo lub ze źródeł państwowych (bez względu na formę),
- powinna spowodować uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorców lub niektórych gałęzi produkcji,
- przedsiębiorca uzyska korzyść.
Podmiotem uprawnionym do udzielenia pomocy publicznej mogą być organy administracji państwowej, władze regionalne, lokalne, jak również wszelkie podmioty publiczne lub prywatne, które są kontrolowane przez państwo lub którym państwo powierzyło do zagospodarowania środki publiczne. Beneficjentem pomocy będzie natomiast podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, który otrzymał pomoc publiczną.
Uzyskanie statusu beneficjenta pomocy zagraża zdobyciem przez ten podmiot pozycji uprzywilejowanej, co w konsekwencji może spowodować naruszenie warunków konkurencji i w efekcie naruszać wymianę handlową między państwami członkowskimi, dlatego też wszystkie projekty programów pomocowych ze środków publicznych dla przedsiębiorstw, których wartość przekracza 100 tys. euro, muszą być notyfikowane w Komisji Europejskiej, która bada, czy zastosowana forma pomocy nie zakłóca konkurencji między przedsiębiorcami w krajach Unii. Jednak nie każdy projekt podlega notyfikacji (nadzorowi), bowiem Komisja Europejska wydała rozporządzenia, które umożliwiły udzielanie pomocy publicznej z pominięciem procedury notyfikacji w przypadkach:
- pomocy de minimis - poniżej 100 000 euro (rozp. KE nr 69/2001/WE),
- pomocy w zakresie zatrudnienia (rozp. KE nr 2204/2002/WE),
- pomocy na szkolenia (rozp. KE nr 68/201/WE),
- pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw (rozp. KE nr 70/2001/WE).
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Wiesława Marchlewskadata wytworzenia: 2005-06-03
- opublikował: Marzena Pietruszyńskadata publikacji: 2005-06-03 11:19
- zmodyfikował: Marzena Pietruszyńskaostatnia modyfikacja: 2020-05-22 12:31