RYS HISTORYCZNY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W BROWINIE
Dom Pomocy Społecznej w Browinie położony jest 20 km od Torunia na trasie Toruń – Chełmno. Jest otulony parkiem, w którym rosną stare cisy, dęby, świerki, pamiętające poprzednie stulecia.
Tak trzeba sięgnąć do roku 1861 kiedy to geometra z Torunia otrzymał zlecenie sporządzenia planu przestrzennego Browiny od dziedzica Zęgwirtu Guntemeyera, który był człowiekiem gospodarnym i przedsiębiorczym. Na owym planie widocznych jest 5 stojących chat a także dość pokaźnych rozmiarów dworek. Pierwsza wzmianka o istnieniu murowanego dworu zamieszczona jest w księgach katastralnych (urzędowy rejestr obiektów). Wszystko wskazuje na to, że to Guntemeyer podjął budowę nowego jednopiętrowego pałacu, który przetrwał do lat 60-tych naszych czasów. Dworek ów miał murowane piwnice i ściany ze stylowym poddaszem. Frontem był zwrócony w stronę podwórza. Na parterze obok sali jadalnej i ośmiu obszernych pokoi, mieściły się kuchnia, komórka, sień i jedna klatka schodowa. Natomiast na piętrze było osiem pokoi i dwie kuchnie. Na zarysie tego dworku stoi obecnie ten budynek.
Znaczna rozbudowa dworu Guntemeyera jest tym co łączy w nim walory XIX wieku ze współczesnością. Szkoda, że nie znamy jego wyposażenia w meble i sprzęty gospodarstwa domowego a także stanu ilościowego zwierząt.
W 1900 roku majątek Browina - Zęgwirt przekazany został bratankowi dziedzica tych dóbr Fryderykowi Klussmanowi, który rozbudował posiadłość Ponadto w latach 1901-1903 wybrukował drogę do Chełmży za sumę 6000 marek. Majątek Fryderyka Klussmana był okazały. Dom zawsze porządnie utrzymany a zabudowania gospodarcze zadbane. Oprócz dworu murowanego z cegły stał barak przeznaczony dla 15 robotników sezonowych, spichrz, jedna stodoła, kurnik, obora, stajnia, śrutownik, owczarnia, chlew, dom rządcy i administratora, a także małych rozmiarów gorzelnia i browar. Produkcja piwa wahała się tu w granicach kilkudziesięciu beczek i tyleż samo gorzałki rocznie. Przeznaczona była na użytek własny chłopów wsi a także przejezdnych podróżnych, którzy raczyli się tymi trunkami w karczmie usytuowanej tuż przy bramie. Nie mylić proszę z bramą DPS-u. Do kompleksu dóbr należała również oranżeria rozmiarów 15 x 20 metrów a także jatka czyli rzeźnia służąca jedynie potrzebom wsi. W małym zanikającym jeziorku wchodzącym w skład folwarku, łowili rybacy z okolic, oddając znaczną część połowu dla dworu. Był także sad na powierzchni około hektara, który znajdował się przy starym trakcie brąchnowsko-chełmżyńskim. Dwór wraz z jego dobrami przetrwał by do naszych czasów gdyby nie różne perypetie historyczne. Faktem jest, że w 1945roku folwark w Browinie wraz z pałacykiem stał się własnością skarbu państwa.
Dzień 29 listopada 1949 roku jest datą powstania Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Wówczas to pałac właściciela Browiny poważnie zniszczony wskutek działań wojennych, zdewastowany w latach powojennych został odbudowany w 1949 roku i przekazany do użytku jako Dom Pomocy.
W latach 1957-1966 przeprowadzony został kapitalny remont domu, doprowadzono wodę, założono centralne ogrzewanie. W 1970r. na obrysie pałacunadbudowano dwa piętra,(właśnie to piętro na którym się znajdujemy), dobudowano klatki schodowe, tarasy, balkony i zamontowano windę. Po generalnej przebudowie pałacu liczba mieszkańców wzrosła do 80 -ciu osób. Znajdują się w nim obecnie trzy działy. Na parterze zamontowano specjalistyczną wannę z hydromasażem.
W 1968 roku wybudowano nowy parterowy pawilon dzięki Fundacji pani Sue Ryder z Anglii, zwany odtąd angielskim. W 1982 roku oddano do użytku na dalsze 100 miejsc budynek nr 2, dwupiętrowy, w którym znajdują się działy IV i V. W 1999 roku utworzono po byłym Domu Samotnej Matki trzeci budynek, w którym mieści się dział VI. Dom Pomocy Społecznej został poszerzony o kolejny dział w roku 2002.
OBECNIE
W ramach projektu pn: „Przebudowa i dostosowanie do obowiązujących standardów dla Domów Pomocy Społecznej budynku Zespołu nr 2 w Browinie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WK-P, Priorytet III Rozwój infrastruktury społecznej, Działanie 3.2 Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej.
Urząd Marszałkowski w ramach RPO w Działaniu 3.2 Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej, zgodnie ze złożonym wnioskiem konkursowym do 2.X. 2009r. w wysokości 3 071 719.39 zł, dofinansował w formie zawartej umowy pomiędzy stronami Urzędu Marszałkowskiego a Powiatem Toruńskim kwotę w wysokości 65% .
Remont trwał od czerwca 2010r. do grudnia 2011r. W wyniku tego Dom Pomocy Społecznej w Browinie uzyskał odpowiedni standard, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dn. 19.X 2005r w sprawie domów pomocy społecznej, który pozwala na dalsze jego istnienie i prowadzenie działalności socjalno-bytowej na rzecz 125 mieszkańców.
Brak remontu i standardu doprowadziłby do likwidacji domu, przeniesienia mieszkańców do innych DPSów i utratę pracy opiekunów i pracowników domu pomocy społecznej.
Remont budynku spowodował duże zmiany zewnętrznej i wewnętrznej struktury budynku
- budynek i jego otoczenie są pozbawione całkowicie barier architektonicznych, przed budynkiem został zbudowany nowoczesny podjazd dla osób niepełnosprawnych, który spełnia normy budowlane , wynikające z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- w budynku jest zainstalowany dźwig dla osób niepełnosprawnych,
- jest wyposażony w system przyzywowo- alarmowy i i system alarmowo – przeciwpożarowy,
- w domu znajdują się pokoje 1,2,3,4 osobowe, w każdym z tych pokoi znajduje się łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózkach inwalidzkich, W łazienkach zlikwidowano progi, wanny, przez co pomieszczenia stały się przestronne, miejsca prysznicowe nie posiadają progów , co ułatwia samodzielne poruszanie o.n., łazienki posiadają krzesła kąpielowe, miejsca prysznicowe są lekko zagłębione i oraz wyprofilowane. Dla potrzeb osób całkowicie leżących są dwa pokoje kąpielowe z wannami z specjalnym podnośnikiem.
Pokoje są wyposażone w łóżko, tapczan, szafę, stół, krzesła, szafkę nocną dla każdego mieszkańca.
Dom zyskał dodatkowy pokój dziennego pobytu i przestronną jadalnie, gabinety doraźnej pomocy medycznej, kuchenki pomocnicze służące dla potrzeb indywidualnych mieszkańców, pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia oraz pokój gościnny.
W domu są dwie palarnie w odpowiednio wydzielonych miejscach przy wejściu do budynku , wyodrębnione w formie nowoczesnego ,, ogrodu zimowego”.
Znajduje się również miejsce kultu religijnego zgodnie z wyznaniem mieszkańca. Dom zapewnia dla mieszkańców 4 posiłki.
W wyniku remontu wydzielono strefy pożarowe, w tym wyodrębniono oddymianie, wykonano nowe pokrycie dachowe. Obecnie dom posiada wolne miejsca. Nadal trwa umieszczanie nowych mieszkańców, gdyż jest wielu zainteresowanych nowo wyremontowanym budynkiem. Standard życia mieszkańców i pracy pracowników uległ w wyniku realizacji w/ w projektu dużej zmianie, z czego wszyscy są zadowoleni.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WK-P.
Metryka
- opublikował: Sebastian Słowińskidata publikacji: 2011-08-11 13:35
- zmodyfikował: Sebastian Słowińskiostatnia modyfikacja: 2011-08-11 13:50