Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W TORUNIU

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • Ankieta

Kalendarium

« poprzedni miesiąckwiecień 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.powiattorunski.pl

Treść strony

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1b i 22a) oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2019 r. poz. 688 z późn.zm.), art. 11 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 294 j.t.)

Zarząd Powiatu Toruńskiego
ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie
organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego,
zwanej dalej „organizacją pozarządową”, prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy
prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Toruńskim na rok 2020

I. Cel konkursu
Konkurs ma na celu wyłonienie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, która będzie prowadziła w Powiecie Toruńskim punkt nieodpłatnej pomocy prawnej lub punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego od 1 stycznia 2020r. do 31 grudnia 2020r.

II. Rodzaj zadania

  1. Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego z przeznaczeniem na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Toruńskim w 2020 roku:
    Punkt nieodpłatnego poradnictwa z siedzibą:
    • UG Lubicz, Lubicz Dolny ul. Toruńska 24
    • Zespół Szkół w Chełmży, ul. Hallera 23
    • Mała Nieszawka, ul. Leśna 1
  2. Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego z przeznaczeniem na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Toruńskim w 2020 roku:
    Punkt nieodpłatnego poradnictwa z siedzibą:
    • Zespół Szkół w Chełmży, ul. Hallera 23
    • UG Lubicz, Lubicz Dolny ul. Toruńska 24
    • UG Czernikowo, ul. Słowackiego 12
    • Zławieś Wielka, ul. Słoneczna 28

III. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania
Na realizację zadania określonego w punkcie II planuje się przeznaczyć dotację w wysokości 120.120,00 zł (słownie: sto dwadzieścia tysięcy sto dwadzieścia złotych).

IV. Podmioty uprawnione do złożenia oferty
O powierzenie prowadzenia punktu na obszarze danego województwa może ubiegać się organizacja pozarządowa, w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1b lub 22a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wpisana na listę, o której mowa w art. 11d ust. 1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (…), prowadzoną przez właściwego wojewodę, w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

V. Zasady przyznawania dotacji

  1. Zasady przyznawania dotacji na wsparcie realizacji zadania publicznego określają przepisy:
    a) ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2019.688.j.t.),
    b) ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U.2019.869 z późn. zm.),
    c) ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 294 j.t.).
  2. Dotacja zostanie przyznana na podstawie wybranej oferty i zawartej umowy wraz z obowiązkiem rozliczenia się po zrealizowaniu zadania. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.

VI. Warunki składania ofert oraz wymagane dokumenty:

  1. Oferta winna być zgodna ze wzorem zawartym w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 2057) w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
  2. Oferta może zostać złożona na prowadzenie dwóch punktów łącznie bądź na każdy oddzielnie, przy czym Zleceniodawca zastrzega prawo do powierzenia wyłonionej organizacji prowadzenie jednego punktu niezależnie od formy złożonej oferty.
  3. Oferty mogą być składane na powierzenie prowadzenia punktu przeznaczonego na:
    • udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego albo
    • udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
  4. W przypadku gdy w otwartym konkursie ofert nie wpłynęła żadna oferta na powierzenie prowadzenia punktu przeznaczonego na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego albo żadna ze złożonych ofert nie spełnia wymogów konkursu w części dotyczącej świadczenia w punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, organizacji pozarządowej powierza się prowadzenie wszystkich punktów z przeznaczeniem na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej.
    Wymagane dokumenty:
  5. Aktualny odpis z rejestru (KRS) lub inny dokument potwierdzający status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących.
  6. W przypadku gdy organizacja nie podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym – statut, sprawozdania za rok ubiegły: merytoryczne z prowadzonej działalności i finansowe.
  7. W przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotu składającego ofertę niż wynikający z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta.
  8. Dokumenty potwierdzające spełnienie warunku uzyskania wpisu na listę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
  9. Oświadczenie o możliwości współpracy z mediatorem w celu zapewnienia ustawowego obowiązku prowadzenia nieodpłatnej mediacji.
  10. Organizacja pozarządowa w ramach oferty może przedstawić dodatkowo porozumienia o wolontariacie zawarte z osobami, które będą wykonywały świadczenia w ramach prowadzonego punktu, w tym służyły asystą osobom mającym trudności w samodzielnej realizacji porady, w szczególności z powodu niepełnosprawności, podeszłego wieku albo innych okoliczności życiowych.
    Kopie wymaganych załączników powinny być potwierdzone przez oferenta za zgodność z oryginałem. Oferta złożona bez wymaganych załączników jest niekompletna i zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.

VII. Termin i warunki realizacji zadania

  1. Zadanie z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej polegającej na prowadzeniu punktu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie ma być zrealizowane w 2020 roku, tj. od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., zgodnie ze szczegółowymi warunkami realizacji zadania określonymi w umowie.
  2. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
  3. W przypadku, gdy liczba osób uprawnionych, którym ma zostać udzielona nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, uniemożliwia sprawne funkcjonowanie punktów, czas trwania dyżuru może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie we wszystkich punktach na obszarze powiatu. Wydłużenie czasu trwania dyżuru następuje na żądanie starosty. Wydłużenie czasu trwania dyżuru nie powoduje zwiększenia środków przeznaczonych na realizację zadania w danym roku.
  4. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
  5. Umowa na powierzenie realizacji zadania podpisana zostanie bez zbędnej zwłoki po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert.
  6. Organizacji pozarządowej w ramach umowy powierza się jednocześnie zadania z zakresu edukacji prawnej w wymiarze co najmniej jednego zadania na rok na każdy punkt.
  7. Zleceniobiorca zobowiązany jest do wykonania zadania zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej (…) (Dz. U. z 2019 r., poz. 294 j.t.).

VIII. Termin i miejsce składania ofert

  1. Oferty należy składać w terminie do dnia 15 listopada 2019 roku, do godz. 12:00, w Kancelarii Starostwa Powiatowego w Toruniu (pokój 100), bądź za pośrednictwem poczty lub kuriera – na adres: Starostwo Powiatowe w Toruniu, ul. Towarowa 4-6, 87-100 Toruń w zamkniętej kopercie oznaczonej napisem „Otwarty konkurs ofert na powierzenie prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Toruńskim na rok 2020”. Na kopercie musi być umieszczona nazwa oferenta oraz jego adres zwrotny.
  2. Formularz oferty w formie elektronicznej jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej (www.bip.powiattorunski.pl) w zakładce „Ogłoszenia i komunikaty” oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Toruniu (www.powiattorunski.pl) w zakładce „Aktualności”.
  3. Oferty, które zostaną złożone na niewłaściwych drukach, niekompletne oraz po wyznaczonym terminie (decyduje data wpływu do Starostwa), nie będą brane pod uwagę w konkursie i zostaną odrzucone z przyczyn formalnych.
  4. Oferty przesłane faksem bądź złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej nie będą rozpatrywane.
  5. Oferty, które nie zostały podpisane, są niezgodne z obowiązującym wzorem, a także, których wnioskowana kwota dotacji przypadająca na ofertę przekroczy 120.120,00zł nie będą rozpatrywane.
  6. Nie przewiduje się możliwości uzupełniania oferty, która została złożona w stanie niekompletnym.

IX. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert

  1. Wyboru ofert dokonuje się w oparciu o zasady określone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.2019.688 j.t.).
  2. Komisja Konkursowa powołana uchwałą Zarządu Powiatu przedłoży Zarządowi propozycję oferty najkorzystniejszej, wobec której zaproponuje się udzielenie dotacji.
  3. Rozstrzygnięcie konkursu w terminie 7 dni od dokonania wyboru przez Zarząd Powiatu, podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej (www.bip.powiattorunski.pl) w zakładce „Ogłoszenia i komunikaty” oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Toruniu (www.powiattorunski.pl) w zakładce „Aktualności”. Decyzja Zarządu jest ostateczna i nie stosuje się od niej trybu odwoławczego.
     
  4. Przy wyborze oferty brane będą pod uwagę następujące kryteria:

Kryteria oceny ofert i liczba punktów dla ofert złożonych na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej:

  1. Zawartość merytoryczna oferty:
    • zgodność przedstawionego w ofercie zadania z zadaniem określonym w ogłoszeniu o konkursie = 0-1 pkt
    • świadczenie pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego = 0-4 pkt
    • spójny harmonogram planowanych dyżurów adwokatów i radców prawnych, szczegółowy opis zadania spójny z kosztorysem = 0-2 pkt
  2. Potencjał finansowy:
    • koszt realizacji = 0-1 pkt
    • udział własny oferenta:
      a) wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy = 0-2 pkt
      b) współpraca z mediatorem = 0-1 pkt
  3. Potencjał realizacyjny:
    • doświadczenie oferenta w realizacji podobnych zadań = 0-2 pkt
    • doświadczenie osób świadczących pomoc prawną = 0-3 pkt
    • posiadane rekomendacje = 0-1 pkt

Kryteria oceny ofert i liczba punktów dla ofert złożonych na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

  1. Zawartość merytoryczna oferty:
    • zgodność przedstawionego w ofercie zadania z zadaniem określonym w ogłoszeniu o konkursie = 0-1 pkt
    • świadczenie pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego = 0-4 pkt
    • spójny harmonogram planowanych dyżurów adwokatów i radców prawnych, szczegółowy opis zadania spójny z kosztorysem = 0-2 pkt
  2. Potencjał finansowy:
    • koszt realizacji = 0-1 pkt
    • udział własny oferenta:
      a) wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy = 0-2 pkt
      b) współpraca z mediatorem = 0-1 pkt
  3. Potencjał realizacyjny:
    • doświadczenie oferenta w realizacji podobnych zadań = 0-2 pkt
    • doświadczenie osób świadczących pomoc prawną = 0-3 pkt
    • posiadane rekomendacje = 0-1 pkt

  4.  
  5. O wyborze oferty i przyznaniu dofinansowania oferent zostanie powiadomiony telefonicznie, mailem lub pisemnie.
  6. Oferty wraz z dokumentami nie będą zwracane oferentowi.
  7. Zarząd Powiatu Toruńskiego zastrzega sobie prawo odstąpienia od rozstrzygnięcia w części lub całości otwartego konkursu ofert bez podania przyczyny.

W 2019 roku Zarząd Powiatu Toruńskiego w wyniku ogłoszonego otwartego konkursu ofert nie wyłonił żadnej organizacji pozarządowej. Kwota dotacji wskazana w ogłoszeniu konkursowym na 2019 rok wynosiła 120.120,00 zł (słownie: sto dwadzieścia tysięcy sto dwadzieścia złotych). Realizując zadanie w 2018 roku Zarząd Powiatu Toruńskiego w wyniku ogłoszonego otwartego konkursu ofert wyłonił dwie organizacje pozarządowe przeznaczając dotację w wysokości 121.451,76zł (słownie: sto dwadzieścia jeden tysięcy czterysta pięćdziesiąt jeden złotych siedemdziesiąt sześć groszy).

Załącznik:
- harmonogram punktów

Metryka

  • [treść archiwalna]
  • autor lub odpowiedzialny za treść: Marzena Pietruszyńska
    data wytworzenia: 2019-10-23
  • opublikował: Marzena Pietruszyńska
    data publikacji: 2019-10-24 13:56

« wstecz

Opis strony

Redaguje: Marzena Pietruszyńska, Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich, tel. 56 662 88 10, 87-100 Toruń, ul. Towarowa 4-6, p.109

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 343281
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2024-04-18 14:11:46

Banery

  • Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji